Успешна првата трансплантација на срце во земјава
Foto

Успешна првата трансплантација на срце во земјава

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

– Трансплатацијата успешна!  Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги., напиша Филипче.Првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор, ја изврши тим од тројца кардиохирурзи под водство на проф. д-р. Сашко Јовев од државната кардиохирургија, акад. д-р. Жан Митрев од „Жан Митрев Клиника“, проф. д-р. Александар Николиќ од болницата „Аџибадем Систина“ и анестезиологот д-р. Маја Мојсова од Универзитетска Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување, воедно и национален координатор за трансплантација.

Image may contain: screen and indoor

Image may contain: one or more people and people sitting, text that says 'M-LIFTING REDMI NOTE 8 PRO Al QUAD CAMERA'

0 Коментари

Остави коментари