Уште еден француски милијардер донира средства за обнова на Нотр Дам
Foto

Уште еден француски милијардер донира средства за обнова на Нотр Дам

Францускиот милијардер Бернар Арно, кој го контролира луксузниот конгломерат ЛВМХ, денеска соопшти дека неговото семејство и компанијата ќе донираат 200 милиони евра за да помогнат во обновата на катедралата Нотр Дам.

– Семејството Арно и ЛВМХ се солидарни по оваа национална трагедија и ќе учествуваат во реконструкцијата на таа извонредна катедрала, симбол на Франција, нашето наследство и единство, се вели во соопштението.

Претходно, сопругот е позната актерка Салма Хајек, Франсоа-Анри Пино, кој е прв човек на корпорацијата „Керинг“, сопственик на познатите брендови „Гучи“ и „Сен Лорен“ и претседател на компанијата што ја поседува аукциска куќа „Кристис“, соопшти дека неговото семејство ќе донира 100 милиони евра за обнова на катедралата.

– Мојот татко и јас одлучивме да одвоиме 100 милиони евра и да учествуваме во реконструкцијата на Нотр Дам, соопшти Пино.

Претседателот на Франција, Емануел Макрон вети дека Нотр Дам ќе биде обновена по големиот пожар што ја уништи централната кула и покривот на готското архитектонско ремек-дело во Париз. 

0 Коментари

Остави коментари