Украина: Одбивме масовен воздушен напад со дронови

Украинската армија соопшти дека противвоздушната одбрана во Киев одбила нов масовен напад на руски беспилотни летала врз главниот град.

Нападот траел неколку часа а според првичната истрага биле користени ирански дронови. 

Од почетокот на мај, ова е веќе 12ти воздушен напад врз главниот град. Синоќа, покрај напади врз Киев, борби имало и во регионите Лвов и Буковина.