Убиени 18 лица во џамија во Нигерија
Foto

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Вооружени напаѓачи на мотоцикли убиле најмалку 18 лица во џамија во северниот нигериски град Мајдугури околу 5 часот по локално време.

Според очевидци, тие пукале во верниците без да поштедат никого.

Полицијата соопшти дека десетина луѓе биле киднапирани, а најмалку 20 се повредени.

Вооружени разбојници оваа година киднапираа или убија стотици ширум северозападна Нигерија, а државните власти за тоа ја обвинија исламистичката милитантна група Боко Харам.

0 Коментари

Остави коментари