Уапсени 234 лица по синоќешните протести во Париз

По синоќешните демонстрации во Париз против реформата на пензискиот систем, уапсени се 234 лица.

На улиците на Париз синоќа беа распоредени 2.000 полицајци, а за време на нередите се повредени 11 полицајци, јавува порталот на француската телевизија BFMTV.

Пожарникарите во Париз гаснеа 240 запалени купишта ѓубре, кои останаа на улиците на француската престолнина поради штрајкот на комуналните работници.