ТВ24 дознава - Жестоки кавги во Влада, Заев барал или да се најде Мијалков или ќе има оставки
Foto

ТВ24 дознава - Жестоки кавги во Влада, Заев барал или да се најде Мијалков или ќе има оставки

ТВ24 ексклузивно дознава поврзано со бегството на Сашо Мијалков, утринава премиерот Заев повикал на средба двајца министри, неколку директори на агенции, први лица во обвинителствата и судовите.   

На средбата, премиерот барал детални информации за чекорите кои институциите ги преземале пред и за време на бегството, како и за можните пропусти во постапките.

Според наши извори во кабинетот, на средбата имало јасни и високи тонови, додека институциите покажувале со прст една на друга. 

Заев бил видно лут, па дури и се заканил дека доколку не се пронајде Мијалков, ќе има итни разрешувања, а од останатите јавно ќе побара одговорност.

Средбата наводно завршила во нервозна атмосфера, во очекување на расплет во наредните 3-4 дена, колку што Заев дал рок за резултати.  

Сашо Мијалков, кој беше првообвинет во случајот „Таргет-тврдина“ завчера избега, и од тогаш е недостапен за органите на прогонот.  Во меѓувреме, по него е распишана и домашна и меѓународна потерница.

0 Коментари

Остави коментари