Тунис втор противник на македонските ракометари во Президент купот

Македонската ракометна репрезентација ќе се сретне со Тунис во второто коло од Групата-2 во Президент купот на Светското првенство во Полска/Шведска.

Со евентуална победа избраниците на селекоторот Кирил Лазаров многу веројатно ќе го обезбедат првото место во групата и ќе играат за пласман на 25. место.

Двете селекции во првото коло забележаа победи.

Натпреварот во Плоцк почнува во 18 часот, додека Алжир и Мароко кои се без освоен бод ќе играат од 15:30 часот.

На распоредот се и шест натпревари од Главната групна фаза:

Бахреин – Египет (15:30 часот)

Србија – Аргентина (15:30)

Хрватска – Белгија (18:00)

Катар – Норвешка (18:00)

Холандија – Германија (20:30)

САД – Данска (20:30).