Тревога во воздухопловната база Ендрјус, забележано непознато вооружено лице

Воздухопловната база Ендрјус во Мериленд, една од најчувствителните воени бази во Соединетите држави, беше ставена во карантин по извештаите за непознат вооружен маж, соопштија властите.

 

Базата во Мериленд, каде што е стационирана претседателот на Ер Форс 1, беше затворена во четвртокот попладне по локално време, откако наводниот осомничен бил забележан во близина на станбени единици што се користат за сместување на воениот персонал и нивните семејства, објави портпаролот на базата на Фејсбук.

Тој рече дека нема пукање и дека нема извештаи за повредени, а безбедносните сили, пешачките и мобилните патроли трагаат по осомничениот, пренесува Танјуг. Минатиот месец провалник влегол во базата и стигнал до станбениот комплекс на базата, а еден од жителите пукал кон него.

Воздухопловната база Ендрјус се наоѓа недалеку од Вашингтон и често се користи за летови од високи функционери, вклучително и претседателот и потпретседателот.