Трамп: Ќе ме уапсат во вторник

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп очекува да биде уапсен во вторник во случајот што го покрена окружното обвинителство на Менхетен и ги повика своите поддржувачи на протести, се вели во објавата на социјалната мрежа Вистина.

Портпаролот на канцеларијата на окружниот обвинител одби да коментира. Трамп, без да обезбеди докази, рече дека „информациите“ од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен укажуваат дека тој ќе биде уапсен. Тој не кажа какви ќе бидат обвиненијата.

 

„Протекувања од корумпираното и високо политизирано окружно обвинителство на Менхетен укажуваат на тоа дека, без какво било докажливо кривично дело, водечкиот републикански кандидат и поранешен претседател на Соединетите држави ќе биде уапсен следниот вторник“, напиша тој.

„Протестирајте, вратете ја нашата нација! рече Трамп.

Канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, претходно оваа година почна да презентира докази пред големата порота која истражуваше исплата од 130.000 долари од Мајкл Коен, поранешниот адвокат на Трамп, на порно ѕвездата Сторми Даниелс во последните денови од кампањата на Трамп во 2016 година.

Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд, вели дека имала афера со Трамп една деценија претходно. Трамп негираше дека аферата се случила. Трамп беше републикански претседател од 2017 до 2021 година и рече дека ќе направи напори да се врати во Белата куќа на претседателските избори во САД во 2024 година.