Трамп бара судењето против него да се пренесува во живо на телевизија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го поддржа барањето на американските медиуми да се емитуваат во живо рочиштата во федералниот случај против него, под обвинение дека заговарал поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година.

Трамп поднесе судски документ во кој ја изразува својата поддршка за барањето на медиумите. Тој рече дека обвинителите во случајот сакаат да се гледа „во мрак“ како дел од политички мотивираните напори на администрацијата на претседателот Џо Бајден да го поткопа неговиот обид да добие втор претседателски мандат следната година.

Трамп е водечки кандидат за републиканската претседателска номинација за изборите следната година. Се очекува претседателската номинација на демократите да ја добие Џо Бајден.

Во исто време, Њујорк тајмс објави информација дека доколку Трамп биде реизбран за претседател следната година, тој ќе приведува мигранти без документи во големите кампови за депортација и ќе ги прошири строгите антиимиграциски политики што ги водеше за време на неговиот прв претседателски мандат.

Написот се заснова на интервјуа со неколку советници на Трамп, вклучувајќи го и Стивен Милер, кој беше задолжен за имиграциската политика на републиканецот за време на неговиот прв мандат како претседател.

Целта на планот на Трамп беше да депортира милиони луѓе секоја година, вклучително и оние кои се населиле во САД со децении претходно, пишува весникот. Весникот ги опиша плановите на Трамп како „напад врз имиграцијата од размери што не се видени во поновата американска историја“.