Тотенхем почна преговори за враќање на Покетино

Тотенхем има намера да го назначи Маурисио Покетино на местото главен тренер на тимот и веќе започна преговори со аргентинскиот стручњак за негов камбек.

Според „Tuttomercatoweb“, актуелниот тренер на Тотенхем, Антонио Конте, по истекот на договорот ќе ја напушти функцијата на крајот од сезоната.

Педесетгодишниот Аргентинец беше капитен на Тотенхем од 2014 до 2019 година, а со него стигна до финалето во Лигата на шампионите во неговата последна сезона.

Од јануари 2021 до јули 2022 година, Покетино работеше во ПСЖ, а сега е без тим.

Забележано е дека друг кандидат е поранешниот тренер на Челзи, Томас Тухел.