Тензично на Косово: Денеска вонредна седница на владата на Србија

Во следните седум дена, ризикот од избувнување на насилство врз Србите на Косово и Метохија драстично се зголеми по премолченото одобрување од страна на еу на последните изјави и потези на приштинскиот премиер Аљбин Курти, висок функционер од политичките и безбедносните за „Блиц“ велат структури на Србија. 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, поради сложената ситуација на Косово, ги откажа сите претходно најавени посети во странство. 

Покрај тоа, тој денеска ќе присуствува на вонредна седница на владата на Србија, по што ќе има разговори со амбасадорот на Кина, како и со амбасадорот на Русија.  Вучиќ во текот на денот ќе се сретне и со патријархот Порфирије и со Синодот на Српската православна црква.  

Србите од Косово денеска одлучуваат дали ќе ги напуштат институциите на Приштина.