Струмичкиот маскенбал ги спои домашните и странските гости

Егзотични птици, деликатеси, принцови, оживеани растенија. Сè што не сте можеле ниту да соните, прошета на синоќешниот максенбал во Струмица. Насмеани, влезени во своите карневалски улоги, уште еднаш покажаа дека барем за неколку часа може да се промени стварноста.

На маскенбалот дојде и градоначалникот Костадинов со девојката, претставувајќи ги Тито и Јованка Броз. Неговите пријатели, пак, ги оживејаа ликовите на светски политичари, лидери, познати личности од светската историја.

Првпат струмичкиот маскенбал ги спои домашните и странските гости. Организаторите велат така подобро се дружеле.

Синоќа се избраа и принцот и принцезата кои вечерва ќе ја отворат карневалската парада. Наско Костуранов и Катерина Јовановска чија маска беше варијација на паганската мексиканска божица Ла Санта Муерте.

 

Карневалските празнувања во Струмица продолжуваат утре, на празникот Прочка, кога се одржува традиционалниот Детски карневал, на кој младите струмичани ќе продефилираат со своите маски.