Спортот во Италија блокиран до 3 април
Foto

Спортот во Италија блокиран до 3 април

Спортот во Италија ќе биде стопиран до 3 април. Ваква одлука донесе италијанскиот олимписки комитет и се очекува да биде потврдена утре со посебен указ на италијанскиот премиер Џузепе Конте. Причината е опасноста од ширење на коронавирусот.

Утре во 15:00 часот по локално време ќе има состанок на претседателите на различните спортски федерации во земјата. Премиерот Конте и министерот за спорт Спадафора веќе се известени за одлуката на италијанскиот олимписки комитет и веројатно ќе го исполнат неговото барање.

Забраната се однесува на натпреварите во Серија „А“, но не и за меѓународното учество на италијанските тимови.

Натпреварите во Лигата на шампионите и Лигата на Европа се во надлежност на УЕФА.

0 Коментари

Остави коментари