Спортистка од Чиле е првата суспендирана од Олимпијадата поради коронавирус
Foto

Спортистка од Чиле е првата суспендирана од Олимпијадата поради коронавирус

Фернада Агире од Чиле е првата натпреварувачка која ќе ги пропушти Олимписките игри во Токио поради коронавирус. Таеквондистката доби позитивен тест и е изолирана.

Чилеанскиот олимписки комитет известува дека Агире добро се снаоѓа, но таа нема да може да се натпреварува во Токио бидејќи се соочува со десетдневен карантин.

Олимписките игри во Токио почнуваат на 23 јули. Турнирот во таеквондо ќе започне на 24 јули.

0 Коментари

Остави коментари