Слободен ден на ракометниот Мундијал, утре полуфиналето и натпреварите за пласман од 5 – 8 место

На Светското ракометно првенство во Полска и Шведска денес е слободен ден, па најдобрите осум репрезентации кои останаа во завршницата имаат малку време за рехабилитацијата по вчерашните тешки натпревари во четвртфиналната фаза.

Постигнати резултати:

Данска – Унгарија 40:23

Норвешка – Шпанија 34:35 (по две продолженија)

Франција – Германија 35:28

Шведска – Египет 26:22.

Утре во полуфиналето ќе играат:

Шпанија – Данска (18 часот)

Франција – Шведска (21 часот).

Претходно во текот на денот за пласман од 5 – 8. место ќе се соочат:

Германија – Египет (15:30 часот)

Норвешка – Унгарија (18 часот).