Шпанските конзервативци победија во Галиција, левичарите бараат независност

Шпанската опозициска конзервативна Народна партија (ПП) го задржа апсолутното мнозинство во провинцијата Галиција, традиционално упориште, со зголемен број левичарски застапници за независност, покажаа резултатите од регионалните избори во неделата. Народната партија, чиј лидер Алберто Нуњез Фејо е роден во Галиција и беше претседател на галициската влада од 2009 до 2022 година, доби 40 претставници во парламентот со 75 места.

Галицискиот националистички блок (БНГ) постигна историски успех со изборот на 25 претставници, шест повеќе од претходните избори. Левичарската БНГ се залага за независност на Галиција, автономна покраина со 2,7 милиони жители и официјален галициски јазик што се користи заедно со шпанскиот.

Другите левичарски партии, вклучително и социјалистите на шпанскиот премиер Педро Санчез, беа поразени. ПСОЕ на Санчез загуби пет места во регионалниот парламент Сантијаго де Компостела. Изборите беа тест за Фејо, по неговиот пораз на парламентарните избори на државно ниво во јули и формирањето на коалициска влада од Санчез со помали левичарски и регионални партии.

Покрај шефот на ПП, во Галиција се родени и поранешниот шпански конзервативен премиер Маријано Рахој (2011-2018) и поранешниот диктатор Франциско Франко (1939-1975).Галиција граничи со Португалија на југ и е позната по морењата и риболовот , туризмот и текстилот.