Шпанија ја заплени опремата на македонските фудбалски репрезентативци до 21 година
Foto

Шпанија ја заплени опремата на македонските фудбалски репрезентативци до 21 година

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година синоќа не го одржа планираниот тренинг во шпанскиот град Алкоркорн, пред четврточниот квалификациски дуел против Шпанија. Причината за тоа е фактот што целата опрема на македонските фудбалери била задржана на аеродромот.

Техничкиот менаџер на националниот состав до полноќ не успеал да ја „извлече“ опремата, а немало ниту информација што е потребно да се обезбеди за да може опремата да стигне до фудбалерите.

Одговорот од Шпанска фудбалска федерација е дека не знаат за некој нов закон и барање било каква декларација за носење и подигнување спортска опрема, а од ФФМ информираат дека немале добиено никаков допис за дополнителна документација.

За случајот е информиран е делегатот на натпреварот, но и амбасадата на Македонија во Шпанија.

0 Коментари

Остави коментари