Шок за Медведев, загуби во првото коло на Ролан гарос од квалификант

Најголем шок на Ролан Гарос! Даниил Медведев веќе по првото коло беше поразен во маратонски меч во пет сета од Тиаго Сејбот-Вајлд од Бразил, кој е на 172. место на АТП листата – 2:3 (6:7, 7:6, 2:6, 6:3 и 6:4).

Да биде работата поневеројатна, анонимниот Бразилец постигна голема победа по пресврт, што секако никој не го очекуваше. Огромното мнозинство мислеше дека Медведев веројатно има се под контрола по освојувањето на третиот сет, но Бразилецот потоа се разбуди.

Натпреварот траеше 4 часа и 15 минути, а публиката можеше да ужива во навистина феноменален тенис, пред се благодарение на борбениот Тијаго Сејбот-Вајлд , кој реши да го стави Медведев на работ.

Уште од самиот старт беше очигледно дека Бразилецот ќе биде тежок ривал за Медведев. Навистина падна брејк во првиот гем, но возврати многу брзо, па се отиде до тај-брејк во првиот сет, каде на негово големо изненадување одлично се снајде под притисок и ја искористи третата сет-поен што му беше на располагање.

Вториот сет донесе и тајбрејк, но овој пат со поинаков исход. Сејбот-Вајлд повторно имаше два сет топки, но потоа Медведев постигна четири поени и ја затвори приказната на своја страна.

Но, третиот сет беше целосно драматичен и хаотичен. По нерешениот резултат на почетокот на воведните четири игри, Тиаго малку „забави“, па Данил направи серија од 4:0 и се чинеше дека брза кон победата.

Сите мислеа така, но не и Сејбот-Вајлд, кој моќно го одигра следниот сет и направи брејк во вистински момент за да го освои четвртиот, а потоа и петтиот сет.

Штом се укажа првата можност, тој го направи потребното и го испрати дома фаворизираниот Русин.