Северна Македонија денеска на агендата на министрите за надворешни на ЕУ
Foto

Северна Македонија денеска на агендата на министрите за надворешни на ЕУ

Република Северна Македонија денеска ќе биде на дневниот ред на состанокот на министерите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ.

По добиеното формалното известување од Скопје за употребата на новото име, Советот за надворешни работи на ЕУ денеска ќе нотира дека земјата го променила своето име во Република Северна Македонија.

На состанокот, ЕУ уште еднаш ќе го поздрави Преспанскиот договор и ќе ја изрази својата поддршка за овој процес што, како што велат во Брисел, треба да донесе повеќе стабилност.

Се очекува високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, која ќе претседава со Советот за надворешни работи, или еврокомесарот за проширување Јоханес Хан кусо да ги брифираат министрите за стапувањето во сила на новото име, договорено од Скопје и Атина.

0 Коментари

Остави коментари