Серија А: Интер убедлив против Удинезе, Аталанта подобра од Милан

Фудбалерите на Интер се вратија на врвот на табелата во италијанскиот шампионат со сигурна домашна победа од 4:0 (3:0) против Удинезе во последниот саботен натпревар од 15. коло.

Натпреварот беше решен во 37. и 44. минута кога Интер постигна три гола. Чалханоглу прво од пенал во 37. минута го проби „бункерот“ на гостите, а набрзо потоа Димарко во 42. и Турам во 44.минута зголемија на недостижните 3:0, додека конечниот резултат го постави првиот стрелец во Серија А, Лаутаро Мартинез во 84. минута.

Водечкиот Интер сега има 38 бода, два повеќе од вториот Јувентус, додека Удинезе остана 16-ти со 12 бодови.