Селтик е прв европски клуб со три домашни трофеи и тоа три години по ред
Foto

Селтик е прв европски клуб со три домашни трофеи и тоа три години по ред

Шкотски Селтик е првиот клуб во историјата на европскиот фудбал што успеал да освои три трофеи во домашното првенство три сезони во низа.

Селтик и годинава стана шампион на Шкотска, победи Лига купот и во Шкотскиот куп.

Купот во Лигата на Шкотите и националниот куп, со три домашни турнири.

Во почетокот на мај, Селтик по победатата над Абердин од 3:0 ја обезбеди титулата шампион во Шкотка, јубилејна 50-та и осма по ред.

Во Декевири, Селтик го освои се закити со Лига купот на Шкотска по 18 пат.

Денеска го освои Купот на Шкотска по 39-ти пат. 

 

 

 

 

 

0 Коментари

Остави коментари