Села и Таравари во клинч по одлуката на тетовскиот суд, печатите да му ги „додели“ на Села

На денот кога Зијадин Села како носител на петта изборна единица на листата на ДУИ , велзе  како кандидат во ДИК, – тетовскиот суд пресече дека печатите на Алијанса за Албанците се во рацете на Села. Тој и денска го обвини Арбен Тарацари дека  негово било  сценартиото да го остави без  печати, за партијата да не може да оди сам на избори  и дека како што рече го злоупотребил печатот на партијата додека траел судскиот процес.

Села со порака до Таравари и опозицискиот блок – битката како што рече токушто почнува 

За Таравари битката не е завршена . Неговбиот адвокат Абидин Абдули за ТВ 24 најави жалба, ана Села му порача дека одлуката не е конечна. А на судиите во тетовскиот суд дека е одлуката е скандалозна . 

 

Таравари пак со порака  на фејсбук до  екс сопратијците – дека ако ги имаат печатите не значи дека го имаат и членството 

- И да ги земат печатите  со помош на заробениот систем кој го имаат, јас имам прашање... а што со граѓаните? Нема надеж, не можете да ги победите граѓаните со ниту еден суд! - вели Арбен Таравари.

Таравари не одговари на прашењето дали ова може д асе толкува како најавба а нова партија . Расколот во алијанса се случи по најават на Тарааври дека тој смет адека партијата треба да со опизцискиот блок, по што Села најаваи негово разрешување. По што Села потпиша соработка со Али Ахмети во неговиот европски фронт.