САД обезбедија 500 милиони долари итна помош за авганистанските бегалци
Foto

САД обезбедија 500 милиони долари итна помош за авганистанските бегалци

Американскиот претседател Џо Бајден одлучи да обезбеди 500 милиони долари за помош на бегалците од Авганистан, соопшти Белата куќа.

 

Според меморандумот потпишан од Бајден, чиј текст го лиферуваше прес -службата на Белата куќа, сумата од 500 милиони долари ќе биде наменета за задоволување на итните потреби на бегалците, жртвите од конфликтот и другите изложени на ризик како резултат на ситуација во Авганистан ..

Претставници на Пентагон велат дека три американски воени бази (во Вирџинија, Тексас и Висконсин) се подготвуваат да примат до 22.000 евакуирани авганистански граѓани.

0 Коментари

Остави коментари