Русија: Шверцер направил лажен граничен премин и измамил мигранти
Foto

Русија: Шверцер направил лажен граничен премин и измамил мигранти

Во Русија е уапсен маж кој поставил лажни гранични ознаки за да измами четворица мигранти да мислат дека влегле на територија на Финска.

Откако стигнал до ознаките, шверцерот оставил група мигранти со азиско потекло сами да го продолжат патувањето, мислејќи дека се во земја на ЕУ, иако биле всушност во шумата Виборг.

По некое време, групата налетала на вистински граничари кои им рекле дека се уште се во Русија. Шверцерот земал повеќе од 10.000 евра по човек.

Судот во Сан Петербург ги казни со мигрантите и им нареди да бидат протерани, додека шверцерот допрва ќе се соочи со остра казна.

0 Коментари

Остави коментари