Роналдо најдобар фудбалер на векот, Левандовски на 2020 година
Foto

Роналдо најдобар фудбалер на векот, Левандовски на 2020 година

Кристијано Роналдо е добитник на наградата „Најдобар играч на векот“ во изборот организиран од „Globe Soccer Awards“.

Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски е играч на годината.

Триесет и петгодишниот Роналдо ја доби наградата „Играч на XXI век“ (2001-2020) во конкуренција на Лионел Меси (Барселона) Мохамед Салах (Ливерпул) и Роналдињо (поранешен фудбалер на Барселона).

Во текот на својата кариера, Португалецот играше за Спортинг, Манчестер јунајтед, Реал Мадрид и Јувентус.

Тој стана европски шампион со репрезентацијата на Португалија, ја освои Лигата на шампионите пет пати, стана шампион на Англија трипати, а на Шпанија и на Италија по двапати. Роналдо ја освои Златната топка пет пати.

0 Коментари

Остави коментари