РК Вардар и ЖРК Металург освојувачи на ракометните Купови

Ракометарите на Вардар го освоија трофејот во Купот на Македонија, откако вчера во финалето го совладаа Еурофарм Пелистер со 23-22.

Со вчерашната победа, РК Вардар го освои јубилејниот 15 трофеј со кој останува најтрофеен клуб во Купот на Македонија.

Во женското финале од Купот на Македонија Металург го совлада Ѓорче Петров со 30:27.

Оваа победа ја врати Куп титулата во Автокоманда по пауза од девет години.