Ресенчанец силувал шест годишно девојче кое си играло со неговата внука - одреден му е 30 дневен притвор

Ресенчанец се товари за силување на дете и против него е покрената истражна постапка, соопштува Основното јавно обвинителство. 

Како што пишува во соопштението, ОЈО Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за кривично дело – Силување дете кое не наполнило 15 години согласно член 188 став 5 од Кривичниот законик.

 

- Постои основано сомнение дека пријавениот на 2 јуни во Ресен извршил други полови дејствија врз девојче родено во 2017 година, со кое бил сосед. Тој притоа искористил прилика додека жртвата, нејзината сестра и внуката на осомничениот заедно си играле - посочуваат од обвинителство.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, оценувајќи дека тој би можел да ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците и врз оштетеното дете или да го повтори делото. 

Судијата го прифати предлогот на обвинителството и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.