Регистрирани се 30 нови случаи на Ковид 19, 16 починати
Foto

Регистрирани се 30 нови случаи на Ковид 19, 16 починати

Во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 14 

-Куманово 4 

-Тетово и Кочани по 2 

-Битола, Велес, Охрид, Струмица, Кичево, Радовиш, Виница и Пробиштип по 1

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 8 од Скопје (61г,62г,69г,72г, 75г,80г, 82г и 82г), две лица Битола (65г,82г) и по едно лице од Куманово (80г), Струмица (76г), Охрид (68г), Гостивар (73г), Ресен (69г) и Струга (72г).

Регистрирани се 359 оздравени пациенти од:

-Скопје 163 

-Куманово 31 

-Битола 26 

-Тетово 16 

-Велес и Кичево по 12 

-Кочани, Гостивар и Кавадарци по 11 

-Ресен 10 

-Штип 9 

-Виница, Прилеп и Свети Николе по 6 

-Струмица 5 

-Неготино и Берово по 4 

-Радовиш и Гевгелија по 3 

-Крива Паланка и Дебар по 2

-Струга, Делчево, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија по 1

Досега во земјата се направени вкупно 749.727 тестирања на Ковид 19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.524, бројката на оздравени пациенти е 143.427, на починати е 5.184, а бројот на активни случаи изнесува 5.913. 

0 Коментари

Остави коментари