Регистрирани 240 нови случаи на КОВИД-19, пријавени се 4 починати лица

Во последните 24 часа од направени 1.084 тестови, регистрирани се 240 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од новорегистрираните од Скопје се 119, Битола – 23, Куманово – 14, Прилеп – 13, Охрид – 12, Кавадарци – 9, Тетово – 7, Кочани – 5, Велес, Гостивар, Струмица, Крива Паланка и Берово – по 4, Свети Николе и Богданци – по 3, Штип, Струга, Неготино и Радовиш – по 2, Гевгелија, Дебар, Кратово и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (240), регистрирани се 58 реинфекции.

Регистрирани сe 446 оздравени пациенти од: Скопје – 152, Охрид – 80, Битола – 36, Кавадарци – 30, Прилеп – 22, Куманово и Гевгелија – по 17, Струга и Радовиш – по 10, Гостивар – 8, Кочани, Велес и Струмица – по 7, Штип и Неготино – по 6, Тетово и Дебар – по 5, Свети Николе – 4, Кичево и Валандово – по 3, Крива Паланка, Ресен, Демир Капија и Делчево – по 2, Македонски Брод, Пехчево, и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Скопје (80г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин  регистрирани се три починати лица, од Прилеп  (73г), Демир Хисар (60г) и Демир Капија (67г). Сите лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 16.08. до 24.08.2022 година.

Направени се 1.084 тестови: ИЈЗ-130, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-29, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–73, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-45, Биотек-53, Систина-30, лабораторија Лаор-3, Синлаб-9, Ремедика-10, Плодност-7, Генеа-0, Никоб Лаб-45, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 425.

Досега во земјата се направени вкупно 2.150.194 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.119, бројот на оздравени пациенти е 328.924, на починати е 9.481, а бројот на активни случаи изнесува 1.714.