Рамос е најпродуктивниот дефанзивец во 21. век
Foto

Рамос е најпродуктивниот дефанзивец во 21. век

Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) ги рангираше најефикасните одбранбени играчи на 21-от век.

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е на првото место со 103 гола за клубот и 23 за шпанската репрезентација.

Во топ 5 се најдоа и: Маркус Тулио Танака (Јапонија, 104 гола), Абдерахмане Хашуд (Алжир, 88 голови), Кејлор Сото (Костарика, 86 гола), Маркус Јургенсон (Естонија, 85 гола).

Поранешниот бразилски репрезентативец, Роберто Карлос е на 25. место. Во текот на целата своја кариера, Бразилецот постигна 124 голови, но само 61 погодок во 21 век.

0 Коментари

Остави коментари