Рама по негативната одлука од Брисел: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи
Foto

Рама по негативната одлука од Брисел: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи

 По 48 часови без сон, на крајот од оваа Одисеја тука сме да го споделиме со Вас нашето мислење за недостаток на консензус за процесот за кој се стремиме и да одговориме на сите прашања, изјави албанскиот премиер Еди Рама на почетокот од заедничката прес-конференцја со овластениот министер за Европа и надворешни работи, Генц Цакај, по не добивањето датум за преговори со ЕУ.

На новинарско прашање дали размислува за оставка, што од него го побара опозицијата, идентично како и македонската опозиција што бара оставка од неговиот македонски колега Зоран Заев, тој рече дека „имаме многу нешта да направме и немаме време за губење заради задоволство на оние кои немаат работа и не знаат да најдат работа за себе“.

Рама додаде дека во ниту еден момент нема да побара иницијатива за доверба од албанскиот Парламент за да се отвори патот за неговото заминување или потврда да остане владата, бидејќи земјата не успеа да ги отвори преговорите за пристапување во ЕУ. Тоа, додаде тој, може да го побара од францускиот Парламент.

Тој исто така рече дека Република Северна Македонија веќе 14 години е многу блиску до добивањето преговори, но и покрај тоа што го смени името, денеска доби „НЕ“.

0 Коментари

Остави коментари