„Race Fans“: Ферстапен е најдобриот пилот во првиот дел од Ф1 сезоната
Foto

„Race Fans“: Ферстапен е најдобриот пилот во првиот дел од Ф1 сезоната

Списанието специјализирано за мотоспорт „Race Fans“ објави рејтинг-листа на возачите во Формула 1 за првата половина од сезоната 2021 година.

Според гласовите на новинарите, Макс Ферстапен е најдобар пилот во првиот дел од шампионатот.

Топ 10 возачи во досегашнито дел од шампионатот во Формула 1, според „Race Fans“:

    Макс Ферстапен (Ред Бул)

    Ландо Норис (Мекларен)

    Луис Хамилтон (Мерцедес)

    Шарл Леклер (Ферари)

    Карлос Саинц (Ферари)

    Фернандо Алонсо (Алпин)

    Пјер Гасли (Алфа Таури)

    Џорџ Расел (Вилијамс)

    Естебан Окон (Алпин)

    Валтери Ботас (Мерцедес).

Инаку, во Генералниот поредок за возачите во Ф1, води Хамилтон со 195 бода, пред Ферстапен со 187 и Норис со 113.

0 Коментари

Остави коментари