Прв случај на омикрон во земјава и 5.185 активни на КОВИД-19
Foto

Прв случај на омикрон во земјава и 5.185 активни на КОВИД-19

Првиот случај на сојот омикрон на вирусот SarsCoV2 во земјава е детектиран вчера кај маж кој допатувал од Велика Британија, а регистририни се и 333 нови случаи на КОВИД-19 со што бројот на активни случаи изнесува 5.185.

Ширењето на сојот омикрон во земјите од соседството и Европа ги врати задолжителните маски на отворани, како и забрани за новогодишни прослави, додека во САД беа откажани и повеќе од 200 летови на „Јунајтед“ и „Делта“.

0 Коментари

Остави коментари