Променливо облачно со локален дожд, повеќе сонце попладне
Foto

Променливо облачно со локален дожд, повеќе сонце попладне

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со повеќе сончеви периоди во попладневните часови. Ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 30 степени.

Во Скопје и околината променливо облачно со сончеви периоди. Во делови од Скопската котлина ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе достигне до 26 степени.

Утре ќе има преодно стабилизирање на времето, а тогаш ќе почне да дува и умерен до засилен јужен ветер, кој ќе се задржи и во следните денови. Под влијание на влажен бран в сабота ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и силен ветер. Температурата значително ќе се намали.

В недела и понеделник ќе биде променливо облачно и се уште ветровито со појава на локални врнежи од дожд.

0 Коментари

Остави коментари