Претседателски избори во Чешка, се предвидува историски рекорден одзив

Граѓаните на Чешка утрово, на вториот ден од вториот круг на претседателските избори, масовно излегуваат на гласање за да одлучат кој ќе биде новиот лидер на државата.

Се предвидува историски рекорден одзив бидејќи половина од регистрираните 8,25 милиони гласачи веќе излегоа вчера, на првиот ден од гласањето. Тие избираат меѓу поранешниот началник на Генералштабот, а потоа и шеф на Воениот комитет на НАТО, пензионираниот генерал Петар Павел и петтиот најбогат човек во Чешка, тајкунот од агро и хемиската индустрија Андреј Бабиш.

Павел е проевропски независен кандидат, по моделот на Вацлав Хавел, со електорат и спонзори на кампањата од десниот центар, поддржани од владата на конзервативниот премиер Петар Фијала.

Бабиш е поранешен популистички премиер, сега лидер на опозицијата. Тој е со словачко потекло.

И генералот Павел и милијардерот Бабиш вчера ветија дека нема да го следат примерот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и дека ќе прифатат, доколку бидат поразени на изборите, и дека ќе ги повикаат своите поддржувачи да го почитуваат новиот претседател.

Големиот интерес на Чесите за овие трети директни избори за шеф на државата ги принуди медиумите да применат нови технологии и вештачка интелигенција за да објават предвидување на многу мал примерок од преброените гласови, околу 10 отсто, набргу по затворањето на гласачките места во 14 часот. Во првиот круг, пред 14 дена, исклучително прецизно ги предвидоа резултатите. 

Резултатите ќе бидат објавени вечер. Според предизборните анкети и модели, Павел е фаворит со можни 53 до 58 отсто од гласовите за поддршка.