Пред вториот круг, Ердоган и Киличдароглу ја заострија својата реторика кон мигрантите

Пред вториот круг од претседателските избори во Турција, кој ќе се одржи во недела на 28 мај, се очекува трката меѓу Реџеп Таип Ердоган и Кемал Киличдароглу да биде исто толку неизвесна како и во првиот круг. Во овој меѓувреме двајцата се борат и за поддршка од други политичари, а темата која би можела да биде една од клучните е ставот за прашањето за мигрантите.

Првиот круг од претседателските избори се одржа на 14 мај, а потоа Ердоган освои 49,5 отсто од гласовите, што значеше дека и тогаш за малку „избега“ од загарантираниот мандат. Наспроти него е кандидатот на опозицијата Кемал Киличдароглу, кој е поддржан од шест партии, кој во првиот круг освои 44,9 отсто од гласовите.

 

Синан Оган, чија кандидатура беше поддржана од Алијансата АТА, заврши на третото место, далеку зад нив двајца, на 14 мај. Тој освои 5,2 отсто од гласовите на изборите, а некои аналитичари предвидуваа дека поддршката на Оган може да биде клучот за победата во вториот круг.

До вчера со сигурност не се знаеше зад кого ќе застане националистот Оган, но тој најави дека сепак му дава поддршка на актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган. Сепак, дури и сојузот што го поддржа Оган на изборите се подели, а еден од лидерите на партиите што го сочинуваа го поддржа Киличдароѓул. Во такви околности, одговорот на прашањето во која насока ќе оди исходот останува неизвесен.

„Изјавувам дека ќе ја поддржиме Народната алијанса на Реџеп Тајип Ердоган во вториот круг од изборите. Националниот совет на Киличдароглу не успеа да не убеди во својата визија за иднината, а одлуката за поддршка на Ердоган се заснова на принципот на постојана борба против тероризмот“, рече Оган на прес-конференција во Анкара, пренесе Ројтерс.

Во интервјуто веднаш по првиот круг од изборите, Оган рече дека неговата цел е да ги отстрани двете главно курдски партии од „турската политичка равенка“ и да ги зајакне турските националисти.

Прокурдската партија ХДП, инаку, му даде јасна поддршка на Киличдароглу, додека курдско-исламската Худа-пар го поддржа Ердоган.

Турскиот претседател во интервју за ТРТ рече дека е задоволен од поддршката на Оган и дека „верува дека ова единство на силите ќе донесе придобивки за земјата и нацијата“. Тој додаде дека се согласува со Оган за многу прашања, како што е борбата против тероризмот.

Коментирајќи ги ставовите на Оган за мигрантите, Ердоган рече дека неговата влада „веќе планира да насели еден милион бегалци во Сирија, а распоредот и временската рамка ќе бидат разгледани со сириската влада по изборите“.

Кога Европа се бореше со голем прилив на мигранти во 2016 година, ЕУ потпиша договор со Анкара, чија цел беше „да се запре протокот на нерегуларна миграција преку Турција кон Европа“.

Во тоа време Турција доби околу десет милијарди евра хуманитарна помош за да може да ги смести оние кои бегаат од конфликтите од Блискиот Исток и Африка.

Прашањето за поддршката на националистичките политичари може да биде одлучувачко во вториот круг од изборите, а Киличдароглу, лидерот на секуларната ЦХП, минатата недела го заостри својот тон и рече дека ако стане претседател, „ќе ги испрати сите мигранти назад во нивните земји“.

Во своето обраќање до медиумите минатата недела, Киличдароглу тврдеше дека Ердоган „намерно пушти десет милиони бегалци во Турција“ и дека „го стави на продажба турското државјанство за да добие увезени гласови“.

„Овде објавувам: ќе ги вратам сите бегалци дома штом станам претседател, точка“, рече Киличдароглу.

Една од партиите на сојузот што ја поддржа кандидатурата на Оган на изборите, Партијата на победата, се отцепи од блокот во текот на викендот, а нејзиниот лидер Умит Оздаг го поддржа Киличдароглу пред вториот круг.

Оздаг и Киличдароглу заедно одржаа прес-конференција во Анкара, на која беше објавена поддршката на националистичката Партија на победата за опозицискиот претседателски кандидат.

Инаку, Партијата на победата доби поддршка од 2,2 отсто на парламентарните избори, кои се одржаа во исто време со претседателските, а Оздаг ги повика приврзаниците да го поддржат Киличдароглу во вториот круг, на 28 мај.

Киличдароглу, кој во медиумите го нарекуваат „турскиот Ганди“ поради неговите умерени ставови, во последните десет дена се свртел кон нешто поостра реторика кон мигрантите, пишува во анализа весникот ФТ.

Во анализата се посочува и дека Киличдароглу ја смени тактиката во кампањата по првиот круг од изборите, па наместо позитивна кампања насочена кон проблемите, сега имаме напади со „голи раце“ на противникот.

Некои други набљудувачи, пак, не сметаат дека нешто големо се променило во односот на Киличдароглу кон мигрантите, туку дека само тонот е различен.