Познато е колкави плати ќе земаат пилотите во Формула 1 за сезоната 2019
Foto

Познато е колкави плати ќе земаат пилотите во Формула 1 за сезоната 2019

Јутуб каналот „Ф1 викендс“ ја објави листата со примањата на пилотите за сезоната што претстои. Највисоко котира петкратниот шампион и член на Мерцедес, Луис Хамилтон, пред Себастијан Фетел од Ферари.

Листа со годишни плати на возачите во шампионатот во Формула 1 за 2019 година:

Луис Хамилтон (Мерцедес) – 57 милиони еврА

Себастијан Фетел (Ферари) – 45 милиони

Даниел Рикардо (Рено) – 17 милиони

Макс Верстапен (Ред Бул) – 13,5 милиони

Валтери Ботас (Мерцедес) – 8,5 милиони

Кими Раиконен (Заубер) – 4,5 милиони

Нико Хулкенберг (Рено) – 4,5 милиони

Карлос Саинс (Мекларен) – 4 милиони

Шарл Леклер (Ферари) – 3,5 милиони

Серхио Перез (Форс Индија) – 3,5 милиони

Ромен Грожан (Хаас) – 1,8 милиони

Пер Гасли (Ред Бул) – 1,4 милиони

Ленс Строл (Форс Индија) – 1,2 милиони

Кевин Магнусен (Хаас) – 1,2 милиони евра

Роберт Кубица (Вилијамс) – 570.000

Данил Квајт (Торо Росо) – 300.000

Ландо Норис (Мекларен) – 260.000

Антонио Џовинаци (Саубер) – 230.000

Џорџ Расел (Вилијамс) – 180.000

Александр Албон (Торо Росо) – 170.000 евра.


0 Коментари

Остави коментари