Пожар во катедрала Нотр Дам
Foto

Пожар во катедрала Нотр Дам

Пожар избувна во познатата катедрала Нотр Дам во Париз. Засега се уште не е позната причината за пожарот, но од противпожарната служба на Франција велат дека нејверојатно е поврзано со процесот на реставрација кој се одвива во моментов. Минатата година, католичката црква барање од француската влада да издвои дополнителни средства со цел да се спаси 850 години стариот објект.

0 Коментари

Остави коментари