Повредено десетгодишно момче од шрапнел од проектил пресретнувач

Десетгодишно момче тешко повредено од шрапнел од проектил пресретнувач за време на нападот на Иран врз Израел, соопшти израелската служба за итни случаи.

Момчето беше повредено во регионот Негев во јужен Израел од шрапнел од проектил пресретнувач што беше лансиран за да пресретне ирански проектил, изјави портпаролот на израелската служба за итни случаи Маген Давид Адом.

Момчето се здобило со повреда на главата и било во несвест и веднаш е пренесено во болница на понатамошно лекување. МДА претходно соопшти дека нема извештаи за повредени од иранските напади врз Израел.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок го осуди нападот на Иран врз Израел и рече дека тоа го става на ризик цел регион да западне „во хаос“.

„Го осудуваме тековниот напад на најсилно можно изразување, ризикувајќи да внесеме цел регион во хаос“, напиша Баербок на X.

„Иран и неговите полномошници мора веднаш да го прекинат ова. Во овие часови цврсто стоиме покрај Израел“. - напиша таа.