Повеќе оздравени од новодијагностицирани од Ковид 19 во последните 24 часа
Foto

Повеќе оздравени од новодијагностицирани од Ковид 19 во последните 24 часа

Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството за здравство се од 12 други општини каде што бројот на нови случаи е помалку од 10. Починаа и четворица пациенти на возраст од 51, 56, 58 и 67 години. Билтенот ги бележи и оздравените кои вчера беа тројца повеќе отколку новозаразени, односно 123.

Со новите случаи, вкупниот број заболени од почетокот на епидемијата во земјава достигна 6454 од вкупно 61 727 направени тестови.  Од првата жртва во март, починаа 306 пациенти. Активни случаи се 3550, а од нив 2049 се во главниот град. Трицифрени  активни случаи има во Тетово (394), Куманово (211), Штип (160), Охрид (150) и Струга (140).

Се зголемува бројот на заразени и во општина Дебар која беше прво жариште на болеста. Во изминатото деноноќие се потврдени уште четворица новозаразени со што вкупниот број на дијагностицирани на КОВИД-19 се зголеми на 96. Од нив 45 се од вториот бран на пандемијата, која се врати по педесет дена, на 5 јуни. Карактеристично е што сега заболените се млади лица.

Нов кластер има и во Куманово, каде што во вчерашниот билтен беа регистрирани четворица новозаразени. Од почетокот на епидемијата во оваа општина се дијагностицирани 760, а активни се 211 случаи.

Во Штип, пак, која е четврта општина по бројот на активни случаи (160), вчера е дијагностициран вработен во затворот но, според управата,  нема опасност за ширење на коронавирусот меѓу осудениците.  Заразените во Штип се од познатите фабрички кластери и членови на нивни семејства.

Осум џамии во Кичево ќе бидат привремено затворени затоа што активни се 25 случаи, а меѓу нив и имамот на една градска џамија. Кичевскиот муфтија изјави дека ќе бидат затворени до утре кога ќе има петочна молитва со строго почитување на здравствените препораки.

Меѓу скопските општини, Чаир и натаму е со најмногу активни случаи (454), а следуваат Гази Баба со 185, Бутел – 173, Карпош – 170, Аеродром – 166, Сарај – 163, Центар – 152,  Кисела Вода – 119 и Ѓорче Петров – 118, а во поширокиот скопски регион најмногу активни има во Студеничани (111).

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека се намалува бројот на приеми на пациенти споредено со пред десетина дена и дека по долго време вчера првпат бројот на испишани пациенти на Инфективната клиника  е поголем од примени.  Најави дека деновиве ќе биде пуштен системот за закажување „МојТермин“ во оние клиники и одделенија каде што лекарите не ротираат.

0 Коментари

Остави коментари