Португалија го освои првото издание на Лигата на нации
Foto

Португалија го освои првото издание на Лигата на нации

Португалската фудбалска репрезентација е победник во првото издание на Лигата на нации. Португалците вечерва во Порто во финалето ја совладаа Холандија со 1:0.

Стрелец на единствениот гол на „Драгау“ беше Гонсало Гедеш во 60.минута.

Третеото место им припадна на фудбалерите на Англија кои денеска ја победија Швајцарија по изведување на пенали со 6:5. 

0 Коментари

Остави коментари