Португалија домаќин на првото издание на финалето на Лигата на нациите
Foto

Португалија домаќин на првото издание на финалето на Лигата на нациите

Португалија ќе биде домаќин на првото издание на финалето на Лигата на нациите, објави УЕФА на својата официјална веб-страница.Тоа се случи откако европскиот шампион стана првиот тим што се квалификуваше за финалето со ремито 0:0 против Италија. Така, „морнарите“ ја освоија групата 3 во дивизија А, каде што трет е тимот на Полска.

Токму овие три земји изразија желба да бидат домаќини на финалните натпревари, а Португалија го освои ова право со пласман за нив.

Стадионите кои можат да прифатат натпревар се во Порто и Гимараеш, а доделувањето на организацијата ќе биде официјализирано на 3-ти декември, кога има средба на управното тело на евроцентралата.

Финалните дуели на турнирот ќе се одржат помеѓу 5-ти и 9-ти јуни 2019 година, а во нив учество ќе земат четирите победници од групите во дивизија „A“.

По последните натпревари од групната фаза денеска и утре ќе стане јасно кои три екипи ќе се приклучат на домаќинот Португалија.

0 Коментари

Остави коментари