Поранешниот еврокомесар Мишел Барние влегува во трката за претседател на Франција

Поранешниот еврокомесар и водечки европски преговарач за исход на Брегзит, Мишел Барние, се вклучува во претседателската трка во Франција. Човекот кој на свои плеќи ги износе тешките преговори за Брегзит, во февруари годинава ја формираше групата наречена „Патриот и Европеец“ околу која ги собера своите истомисленици. Групата беше официјално промовирана за време на состанокот на пратениците и сенаторите на конзервативата партија „Републиканци“ во Националното собрание, на кои од крајот на март над глава им стојат мношто идеи за различни политички прашања.

Барние е четвртиот политичар на десницата, кој ре реши да му се спротивстави на актуелниот претседател Емануел Макрон на изборите следната година.

-Многу е важно да се обединат десницата и центарот. Под ​​контрола да ја ставиме имиграцијата, да ја вратиме почитта кон работата во срцето на нашето општество и да се декарбонизира нашата економија, рече поранешниот еврокомесар Мишел Барние, кој се смета за еден од најспособните политички фигури на десницата – проевропееци бранителот на Франција во Европа.