Полицијата и инспекторите затвараат ноќни клубови поради неправилности и невакцинирани гости

Синоќа, министерството за внатрешни работи, Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат во координирана акција затворија пет ноќни клубови и дискотеки во Скопје, а казнети се и стотина граѓани заради возење под дејство на алкохол.

Од МВР велат дека имале сознанија оти во работењето на клубовите и дискотеките има нерегуларности, како неиздавање фискални сметки, пропуштање лица без сертификат за вакцинација, непочитување на протоколите за справувaње со ковид-19, присуство на малолетни лица во објектите, непоседување лиценци за лица од обезбедувањето.

Шест лица без ковид сертификати и едно со лажен сертификат биле затекнати вчеравечер во два угостителски објекта во Битола, при контрола на полицијата заедно со Управата за јавни приходи и Државен пазарен инспекторат.