Почна антивладиниот протест во организација на опозициската ВМРО-ДПМНЕ

Започна антивладиниот протест организација на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Поводот за протестот како што велат од ВМРО-ДПМНЕ се организира како реакција на изјавата на премиерот Зоран Заев во врска со отворените прашања со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка на Заев поради како што велат антимакедонски политики и прифаќањена услови од Софија кои значат бришење на македонската историја и идентитет.

На протестот обраќање ќе има и Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Освен овие два протести во Скопје, вчера имаше протести и низ 7 градови низ државата.