Почина Тери Џоунс, ѕвездата на „Монти Пајтон“
Foto

Почина Тери Џоунс, ѕвездата на „Монти Пајтон“

Тери Џоунс, ѕвездата на „Монти Пајтон“ почина во 77. година во животот, јави Би Би Си.

Во последните моменти од животот, покрај него била сопругата Ана.

Монти Пајтон е името на светски познатата група британски комичари, составена од Грејам Чепман, Џон Клиз, Тери Гилијам, Ерик Ајди, Тери Џоунс и Мајкл Пелин.

 

Заедно снимија четири филма, неколку музички албуми и театарски претстави. 

0 Коментари

Остави коментари