Пентагон разгледува планови да ги запира талианците со воздушни удари
Foto

Пентагон разгледува планови да ги запира талианците со воздушни удари

Министерството за одбрана на САД разгледува планови да побара дозвола од претседателот Џо Бајден за да изврши повеќе воздушни напади во Авганистан, објави Њујорк Тајмс.

Медиумот се повикува на вработените во администрацијата.

Според нив, Пентагон активно развива план за тоа како да реагира во случај американското повлекување од регионот да претставува закана за националната безбедност.Американската армија разгледува опланови дали да постапи во поддршка на авганистанските безбедносни сили доколку Кабул или друг голем град е во опасност поради талибанците.

Американските сили веќе се на половина од повлекувањето од Авганистан, што започна во април, откако претседателот Бајден објави дека војниците ќе ја напуштат земјата до 11 септември, со што ќе се заврши најдолгата американска војна во странство.

0 Коментари

Остави коментари