Пендаровски: Самитот на НАТО во Мадрид претставува уникатна можност за сите сојузници да ја покажат силата и сплотеноста

Самитот на НАТО во Мадрид претставува уникатна можност за сите сојузници да ја покажат силата и сплотеноста во однос на нашите тековни и идни задачи, изјави претседателот Стево Пендаровски пред официјалниот почеток на самитот.

Пендаровски, кој ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија во Мадрид, каде денеска официјално започна Самитот на НАТО, порача дека овој самит е посебен и според една друга специфика, односно, како што рече, никогаш во историјата на Алијансата од 1949 година не бил организиран самит во исто време додека се води војна на европскиот континент.

 

- Можете да замислите дека војната во Украина, односно руската инвазија врз Украина ја диктира агендата на самитот, па така до крајот на овој ден, треба да го усвоиме новиот Стратегиски концепт кој во целост беше синхронизиран вчера од сите сојузници и, се разбира, би требало да го одобриме Меморандумот за разбирање договорен вчера и да ги поканиме двете нови земји да ѝ се приклучат на Алијансата што е можно поскоро откако сите протоколарни процедури се одобрени од сите сојузници. Мислам дека ова е вистинско време да покажеме дека постои зголемена солидарност и сплотеност во рамките на Алијансата и дека во целост ќе го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија, слобода, во суштина борејќи се за демократските вредности и слободата за сите нас, изјави претседателот Пендаровски пред официјалниот почеток на самитот, се вели во соопштението од неговиот кабинет.

 

 

На свечениот пречек, шефовите на делегациите беа поздравени од страна на домаќинот, премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез и Генералниот секретар на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг.