Пеле доби улица во Рио де Женеиро

Една од авениите во Рио де Женеиро ќе го носи името на прославениот бразилски фудбалер Пеле, одлучија градските власти.

Како што јавија локалните медиуми, дел од патот „Авенида Радиал Оесте“ (Avenida Radial Oeste), долг 1.4 километри во близина на стадионот „Маракана“ ќе го носи името Авенија на кралот Пеле(Avenida Rei Pele).

Пеле почина од рак минатиот четврток на 82-годишна возраст и по тридневна национална жалост и по 24-часовно бдеење на стадионот на неговиот долгогодишен клуб Сантос, трикратниот светски првак беше погребан во вторникот.

На стадионот „Маракана“ во близина на авенијата, која ќе го носи неговото името, Пеле во 1969 година го постигна 1.000 гол во својата кариера.

На истиот стадион во 1971 година се збогува од бразилската репрезентација на пријателски натпревар против поранешна Југославија.